A napozás előnyei és hátrányai – napvédelem

A napozás előnyei és hátrányai az a téma amiről a bőröd miatt kozmetikusként is érdemes neked írnom egy kis összefoglalót. Végre megérkezett a jó idő, ezért több időt tölthetsz kint a természetben a szabad levegőn és a napsütésben. A bőrünkről ilyenkor sem szabad megfeledkezni. A bőr védelméről és a bőr ápolásáról is gondoskodni kell, ha a napon vagyunk huzamosabb ideig.

Tudd meg a legfontosabb információkat a napozás előnyeiről és hátrányairól és a bőröd védelméről, ápolásáról. Ha elolvasod a cikket, megtudhatod a legfontosabb napozási szabályok mellett azt is, hogyan érdemes fényvédő krémet napolajat választani és azt is ezt miként érdemes használnod.

Napozás Gyakori Kérdések – GYÍK

Mielőtt részletesen rátérnék a napozás előnyei és hátrányai, a napozás hatásainak kifejtésére, összeszedtem a legtöbbször felmerülő kérdéseket és a válaszokat, a napozással és a napsugárzással kapcsolatban.

Mi a napsugárzás?

A napsugárzás egy széles spektrumú elektromágneses sugárzás. A színek azok amik a látható tartományba esnek, de a látható tartományon kívül is érkezik sugárzás amit UV-sugárzásnak és röntgen sugárzásnak hívunk Az UV-sugárzás és a röntgen sugárzás nagy részét a föld atmoszférája nagyrészt elnyeli és ezek nagyrészt nem érik el a föld felszínét. A napból érkezik még infravörös sugárzás is. A napsugárzás előnyei és hátrányai együttesen jelentkeznek ezért mindig érdemes a napozásból a mértékletességet alkalmazni.napsugárzás

Mi az UV-sugárzás?

Az UV-sugárzás az ibolyántúli ultraibolya vagy ultraviola sugárzás rövidítése. Az UV-sugárzás a 100-400 nm (nanométer) hullámhosszúságú tartományba esik, ami szabad szemmel már nem érzékelhető. Nevét is onnan kapta, hogy a legkissebb hullámhosszúságú szín ami szabad szemmel érzékelhető az ibolya ami latin nevén viola. Az UV-sugárzásnak 3 fajtája van,, amit a sugárzás hullámhossza alapján különböztetünk meg. A nagy hullámhosszúságú UV-A sugárzás, a közepes hullámhosszúságú UV-B sugárzás és a rövid hullámhosszúságú UV-C sugárzás.uv-sugárzás

Mennyi ideig lehet napozni?

Sokkal inkább az a kérdés, hogy mennyi ideig érdemes napozni! Napozni ugyanis sokkal tovább lehet mint amennyi ideig napozni érdemes és jótékony. A napozási idő függ a bőröd típusától az évszaktól (napsugárzás beesési szöge), a napszaktól, a felhőzettől és a használt napvédő krémtől is. Kozmetikusként azt javasolom, hogy még napvédő krém használata mellet se napozz a nyári időszakban 1 óránál tovább, amellett, hogy délelőtt 11 és délután 15 óra között teljesen kerüld el a napozást.ajánlott napozási idő

Jót tesz-e a pattanásos bőrnek a napozás?

A mérsékelt napozás általában jót tesz a zsíros pattanásos bőrnek, hiszen a pattanásokat szárítja. Ezt azonban nem lehet egyértelműen kijelenteni. Azt javaslom mindenképp egyeztess kozmetikusoddal, vagy gyere el hozzám egy tanácsadásra és megmondom a Te bőrtípusodnak milyen napozási szokásokat javasolok.napozás pattanás

Milyen gyakran kenjem be magam napozáskor?

A kémiai napvédő krémeknek általában a bekenéstől számított 20-30 perc után van a legnagyobb hatásuk és 1-2 óráig fejtik ki védelmüket. Érdemes legalább 2 óránként újra bekenned magadat.napozás naptej használata

Mire érdemes figyelni napozáskor?

Napozáskor a személyes adottságaidra és az ellenjavallatokra érdemes odafigyelned. Ezeket a cikkből részleteseen megismerheted, de a legfontosabbakat ide is leírom. Érdemes figyelned az anyajegyekre, javaslatom szerint érdemes évente anyajegy szűrésre elmenni, különösen ha többet napozol. Betegség, láz és bármilyen gyógyszer, sőt még gyógynövények használata esetén előbb tájékozódj nincs-e az ellenjavallatok között, nem okoz-e fényérzékenységet. A legfontosabb, hogy mindig használj napvédő krémet, naptejet.napozás kérdései

Tipp! Szeretnéd tudni a bőrtípusoddal hogyan, hányszor és menyit érdemes napozni? A Klau kozmetika hétfőtől szombatig vár téged, gyere el hozzám egy bőrtanácsadásra, klikkelj ide a bejelentkezéshez.

Napozás, napsugárzás

A napból érkező napsugárzás sugárzás minden növény és élőlény és így a föld éltető eleme. Természetes tehát, hogy nekünk is fontosak a napsugarak, azaz a napozás. A napozás élettani és biológia hatásai egyaránt nagyon fontosak számunkra. Ma a napozás mellékhatása a napbarnítottság is életünk és társadalmunk része a biológia és élettani hatások mellet. Ennek ellenére nem szabad a napozás előnyei és hátrányai mellett elsétálni és csak a barnulással foglalkozni.

Napozás

napozás
napozás

A napozással kapcsolatban a legfontosabb amit el kell mondani, hogy könnyen túlzásba lehet vinni. Érdemes végig olvasnod a cikkemet, hogy pontosan megtudd mivel is jár akár pozitív akár negatív értelemben a napozás és mire érdemes odafigyelned.

Ha ezt a cikket olvasod, valószínűleg nem elsősorban az élettani hatások érdekelnek ezért azzal kezdem ami neked fontos és érdekes lehet most.

A Te szemszögedből a biológia hatásokon túl, talán az a legfontosabb, hogy a napozás hatására melanin-pigment termelődik. Ez a pigment okozza a bőr barnulását.

Melanin-pigment

A metamin-pigment a szinte minden élőlény csoport által termelt sötét színű pigmentek összefoglaló neve. Ennek a pigmentnek a termelődése az UV-sugárzás elleni védekezése a szervezetnek. A szervezet napsugárzás elleni védekezése, a nagy mennyiségű melanin termelődése okozza a bőr barnaságát.

Már most az elején jelzem neked, hogy kozmetikai szempontból, azaz a bőröd szépsége és minősége szempontjából, de még biológiai szempontból is a túlzott napsugárzás mindenképp káros. Az amit a köztudatban napozásnak hívnak, aminek a végső eredménye az erősen napbarnított bőr, biztosan kijelenthetően nem egészséges, és nem is javasolt. Ma már nem is divat csoki barnaság.

Túlzott napozás

A túlzott napozással az egészségedet és a bőrödet is károsítod. Ha folyamatosan sokat, túlzott mértékben napozol (erősen barnára napozod magad), biztos lehetsz benne, hogy a bőröd idő előtt elveszti szépségét és rugalmasságát.

A napozás, napsugárzás hatása, hasonlóan a többi sugárzáshoz, a dózistól és az időtartamtól függ. Nem mindegy tehát, hogy milyen erős napsugárzáson mennyi időt tartózkodunk. Bár most elsősorban a bőr a téma, fontos megemlíteni, hogy a szemünk is rendkívül érintett a napsugárzáskor. Nem csak a bőrre, hanem a szemre is mindig fontos figyelni.

Napsugárzás

A bőrünket érő napfény, a látható tartományon kívül láthatatlan tartományban lévő sugárzással, az UV-sugárzással van a legnagyobb hatással a szervezetre és így a bőrre is. A napozás előnyei és hátrányai is elsősorban az UV-sugaraknak és sugárzásnak köszönhetőek.

UV-sugárzás

Az UV-sugárzás az ultraibolya vagy ultraviola rövidítése. Az UV-sugárzás 180-400 nanométeres tartományba eső elektromágneses sugárzás. Ez a tartomány a látható fény (400-780 nm) és a röntgen sugárzás (0,01-100 nm) közé esik. Nevét is onnan kapta, hogy a látható fény legkisebb hullámhosszúságú színe az ibolya latin nevén a viola. Ezért is hívjuk ultraibolya vagy ultraviola azaz UV-sugárzásnak.

uv sugárzás
uv sugárzás

Az UV-sugárzást fiziológia hatása alapján általában három nagyobb részre bontjuk. Ezek a részek eltérő élettani hatással vannak rád és a bőrödre. Az napozáskor téged érő UV-sugárzás típusairól már Te is biztosan halottal, ezek az:

  1. UV-A sugárzás: 320-400 nm
  2. UV-B sugárzás: 280-320 nm
  3. UV-C sugárzás: 100-280 nm

Az Földünket elérő napfényben az UV-B és UV-A sugárzás aránya 20:1. Az UV-A sugarak 70%-a az UV-B sugarak 80%-a. Délelőtt 11 óra és délután 3 óra között éri a földet, amikor a napsugarak a lehető legmeredekebb szögben érkeznek a napból. A nagyobb hatást a bőrre az UV-B sugarak gyakorolják. Ezek a sugarak az erősebb a felhőn, szmogon csak erősen szűrve jutnak át, ezért van az, hogy derült időben hamarabb barnulsz le.

Nyáron amikor a napsugarak meredekebb szögben érkeznek a földre, 12 és 3 óra között ha lehet tartózkodni a napozástól. Ilyenkor a beérkező UV-B sugárzás már rövid idő alatt is olyan mennyiségben érhet téged, ami már káros.

UV-A sugárzás
UV-A sugárzás
UV-A sugárzás

Az UV-A sugárzás 315-400 nm nagy hullámhosszú tartományba esik. A földfelszínt érő UV-sugárzás legnagyobb része ebbe a tartományba esik. Az UV-A sugárzás egész nap jelen van, a felhőkön, szmogon és az üvegen is áthatol.

UV-B sugárzás
UV-B sugárzás
Az UV-B sugárzás

Az UV-B sugárzás 280-315 nm közepes hullámhosszú tartományba esik. A föld atmoszférája nagyobbrészt kiszűri. A felőkön, szmogon, ablaküvegen csak erősen szűrve hatol át, éppen ezért erőssége változó. A legnagyobb sugárzást felhőmentes déli órákban lehet tapasztalni.

UV-C sugárzás
UV-C sugárzás
Az UV-C sugárzás

Az UV-A sugárzás 180-280 nm kis hullámhosszú tartományba esik. A föld atmoszférája teljes mértékben elnyeli, így az UV-C sugárzás nem jut el a föld felszínére.

A napozás előnyei és hátrányai

Ismerd meg a napsugárzás jótékony és káros hatásai a bőrre.

A napozás kérdése azért is téma mindig mindenhol, mert fontos megtalálni a napozás egészséges mértékét, az egyensúlyt a napozás előnyei és hátrányai között. A helyes napozási szokás kialakításához fontos ismerni a saját bőrtípusunkat az előnyök és a hátrányok mellett.

A napozás előnyei

A napsugárzás és így a napozás az élet alapvető szükséglete. Fény nélkül csak nagyon kevés élőlény tud élni. A napozás pozítiv hatása nem csak biológia hanem akár pszichikai oldalról is mérhetőek.

D-vitamin képződés

A napozás legnagyobb előnye, hogy a napozás hatására D-vitamin képződik a szervezetünkben. A D-vitamint napfény vitaminnak is szokták nevezni, mert a napsugarak hatására, a bőrben képződik.

A D-vitamin valójában egy gyűjtőnév, a két vitamin a:

  • D2-vitamin (ergokalciferol)
  • D3-vitamin (kolekalciferol )

A napozásnál az erősebb hatású D3-vitamin képződik. A D3-vitamin az UV-B sugárzás hatásra alakul ki szervezetünkben. A másik a D2-vitamin az amihez táplálék formájában jutunk hozzá.

napozás pozitív hatásai
napozás-pozitív-hatásai

A napozás pozitív biológiai és élettani hatásai

Azzal kell ismét csak kezdenem, hogy a napozás pozitív hatásairól csak és kizárólag a mérsékletes napozáskor beszélhetünk.

A mérsékelt napozás akár természetes gyógymódnak is tekinthető. A szervezet a napfényt elektrokémiai energiává alakítja át ami testünkben biokémiai reakciók láncolatát indítja el, serkenti. A napozás pozitív hatásait teljesen nem lehet felsorolni de a legfontosabbakat összeszedtem.

  • A nap sugarai baktériumölő, fertőtlenítő hatással is vannak. Ezt a hatást szervezetünk is hasznosítani tudja.
  • A napsugaraknak köszönhetően gyorsul a sejtanyagcsere, ami az általános gyógyulási folyamatoknak serkenti
  • Az anyagcsere is fokozódik, aminek a hatására nő a vér oxigén tartalma és javul a test vérellátása. A fokozódó anyagcsere hatására vércukor szint és a koleszterin szint is csökken.
  • A D-vitamin termelés közvetve hozzájárul az erős csontokhoz.
  • Csökkentheti a rák kialakulását és a vérnyomást is.
napozás előnye az idegrendszerre
napozás előnye az idegrendszerre

A napozás pozitív hatása az idegrendszerre

A napozás csökkenti a vegetatív idegrendszer szimpatikus túlsúlyát. Ami lefordítva annyit jelent, hogy amikor kifekszel a napra az segíti a szervezeted a pihenésben és a kikapcsolódásban. A napozás az általános közérzetedet javítja, csökkenti a lehangoltságot és a depressziót.

napozás előnye a bőrre a kozmetikában
napozás előnye a bőrre a kozmetikában

A napozás pozitív kozmetikai hatása a bőrre

A napozás és a napsugárzás, az UV-sugarak közvetve és közvetlenül is, mértékletes alkalmazva pozitív hatással vannak és lehetnek a bőrre. Vannak olyan bőrtípusok, mint pl. a szeborieás bőr, ahol különösen kedvező hatásai vannak.

  • Az anyagcsere fokozódásával a Javul a szeboreás bőr állapota, csökken a faggyúmirigyek működése.
  • A mikroorganizmusok az UV-sugarakra érzékenyek, jelentős részük az UV-sugárzás hatására elpusztul, ennek köszönhető, hogy a szeboreás bőr állapota és minősége, a napfény hatására jelentősen javulhat.
  • A pattanás sem szereti a napfény szárító hatását így a mértékletes napozás a pattanások mérséklődését is eredményezheti.
  • A gombás fertőződések csökkentésében is fontos szerepet kaphat a napozás, az UV-sugárzás.
  • A zsírós fejbőrre és a korpára is kedvező hatása lehet a napozásnak.

A napozás hátrányai

Kozmetikusként sem győzöm hangsúlyozni mennyire káros lehet a túlzott napozás. Amikor a túlzott napozásról beszélek egyáltalán nem csak a leégésről van szó. Már az is önmagában káros lehet ha egész nyáron csoki barna vagy még akkor is ha nem égtél le egyszer sem és akkor is ha a napozás mellett folyamatosan ápolod és karbantartod a bőröd.

Természetesen minden esetben úgy itt is a személyes adottságok a bőr típusa és érzékenysége nagyban eltérhetnek mindenkinél. Van akinek már rövid napozás is bőrpirosodást vagy égést okoz, míg mások hosszabb ideig is napozhatnak.

Egyértelműen kijelenthető, hogy ha egész életben szép, rugalmas bőrt szeretnél, akkor érdemes kerülni a folyamatos napozást még akkor is ha a bőrtípusod jól viseli azt. Nyáron sem érdemes 1 óránál többet napozni még délután 3 után sem ha igazán szép bőrt szeretnél.

a napozás hátrányai
a napozás hátrányai

A napozás káros biológia és élettani hatásai

Az UV-A sugárzás a bőr mélyebb rétregeibe hatol be, ezáltal károsítja a bőrsejtjek DNS-ét, ami a korai ráncosodáshoz és pigmentfoltok kialakulásához vezethet. A napozás legsúlyosabb következménye lehet a melanoma azaz a bőrrák, ami a napozás szabályának betartásával és rendszeres bőrgyógyászati vizsgálattal megelőzhető.

Az UV-sugárzás jó és rosszindulatú bőrdaganatokat és más károkat is okozhat a bőrben és a szervezetben.

A bőrrák sajnálatos módon nem mindig kezelhető és gyógyítható sok esetben akár halálos betegség is lehet, így a napozási szabályok betartására tényleg nagyon fontos odafigyelni.

A hosszú ideig történő napozás, napszúráshoz, hőgutához is vezethet, ami életveszélyes állapotot is előidézhet, erre is érdemes odafigyelni.

A napozás káros hatása kozmetikai – szépség szempontból

A kozmetikai szempontból káros hatásokat között olyat is találni, ami élettani szempontból ugyan nem feltétlenül negatív, de kozmetikai és szépség oldalról mindenképp.

  • Az UV-sugarak elősegítik a sejtek növekedését, gyorsítják osztódásukat, a hámképzés felgyorsul és szaru-felhalmozódás alakul ki. Ez nagyjából azt jelenti, hogy a bőr megvastagodhat, durva és cserzett lehet.
  • A lanugószálak megerősödnek, szőrtúltengés alakulhat ki, a szőrszálak megerősödhetnek, megvastagodhatnak.
  • Az UV-A sugárzás a rugalmas rostokat (fibroblasztok) károsítja és a kollagén képződést csökkenti. Ezek a hatások hosszú távon, a bőr korai öregedését fogja eredményezni, valamint az idő előtti ráncok megjelenését is segíti.
  • Amikor leégünk, az égési sérülések gyógyulása lemezes hámlással szeplők, májfolt, képződésével jár. A gyulladásos folyamatokat elősegítik olyan anyagok, melyek fényérzékennyé tehetik a bőrt. Pl: gyógyszerek, nyugtatók, kozmetikumok.
  • A napfénynek az ultraibolya sugárhatás mellett, infravörös sugárhatása is van, ami szintén káros hatással van a bőrre. Az infrasugarak hatására keletkező szabad gyökök mélyen a bőrbe hatolnak. Ennek kövezkezménye, hogy romlik a bőr vízmegtartó képessége, a bőr rugalmatlanná válik és gyorsabban ki is szárad.

A napozás szabályai

a napozás szabályai
a napozás szabályai

A napozás előnyei és hátrányai azok a szempontok amiket figyelembe kell venni a napozási szokásaink kialakításánál és az általános napozási szokásoknál.

Mire ezt olvasod, már ismered a napozás jótékony és káros hatásait így ezek alapján röviden megpróbálok segítséget is nyújtani ahhoz, hogy kihasználhasd a jótékony hatásait a napozásnak úgy, hogy közben a káros hatásokat elkerüld.

Az első amivel érdemes kezdeni, hogy az anyajegyek különösen fényérzékenyek és magukban hordozzák a bőrrák veszélyét. Nem az anyajegy mérete a lényeg, hanem sokkal inkább a színe. Az anyajegy minél sötétebb annál nagyobb az esélye, hogy a napsugárzás súlyos hatással legyen rá. Kozmetikusként azt javaslom neked, hogy évente legalább egyszer keresd fel bőrgyógyászodat anyajegyszűrés vizsgálatra.

A napozás alapvető szabályai

Az következő napozási szabályok betartásával megóvhatod bőrödet a kellemetlen borpírtól és leégéstől és a napozás káros hatásaitól.

  1. Mindenkinek más a bőr fototípusa van, ezért a napozás kezdetekor szépen fokozatosan kell a bőrt a napsütéshez hozzászoktatni. Ezt úgy értsd, hogy ne akarj az első nap csoki barna lenni. Naponta csak egy kicsivel növeld a napozási időt és intenzitást. A melanin a napozás hatására termelődik. Amikor az első egy-két rövid napozás után már van egy kis színed, barnaságod, akkor elkezdheted apránként növelni a napozási idődet mert a meglévő színed azaz a melaninok fognak megvédeni. Ez nem jelenti azt, hogy ha barna vagy akkor akármennyit napozhatsz. Ahogy már írtam, ha szép bőrt szeretné egész életesben , azaz minél tovább, úgy próbáld meg elfogadni, hogy nem kell egész nyáron csoki barnának lenned.
  2. Tudom elcsépelt és már biztos nagyon unod hallani de délelőtt 11 és délután 3 óra között kerül a napozást. A nap sugarai gyengébbek ha reggel vagy késő délután napozol, különösen igaz ez az UV-B sugarakra. a délelőtt és délutáni napozás is tud annyi szint adni amitől már nem leszel sápad fehér, sőt akár barna is lehetsz.
  3. A fototípusodnak és a napsütés erejének megfelelő fényvédőkrémet használj, azaz mindenképp használj valamilyen naptejet, napvédő krémet.
  4. Gyermekedet és kisbabádat mindenképp erős fényvédő krémmel védd a napozáskor mert az Ő bőrük még sokkal vékonyabb és érzékenyebb mint a tiéd.
  5. Amennyiben rendszeresen sportolsz nyáron kint a szabadban, akkor se feledkezz meg a fényvédőt használni, rendszeres probléma és sokszor látom, hogy aktív sportoló vendégeim karja, nyaka, és dekoltázsa láthatóan sérült, mert bár az arcukat még esetleg bekenik sportoláskor, de ezeket a felületeket már nem.
  6. Tartózkodj azoktól a területektől vagy tárgyaktól, amik visszatükrözik a nap sugarait. Ilyen pl: homok, hó, jég, beton, autóban a tükrök. Ezek a felületek megsokszorozzák a nap és így az UV-sugárzást. Ha hajókázol nagy nyílt vízterületen, ha síelsz, a havas hegyekben vagy ha az előzőekben felsorolt felületek közelében vagy tartósan, akkor mindenképp használj a szokásosnál legalább 2-3x erősebb napvédő krémet.
  7. Ne feledkezz meg, hogy az önbarnító krémek nem tartalmaznak fényvédőt, ezért nem védnek a leégéstől, ha engem mint kozmetikust kérdezel, én azt javaslom egyáltalán ne használj ilyen krémeket.
  8. Különböző gyógyszerek fényérzékenységet okozhatnak. pl: fenisztil gél, antibiotikumok. Ha valamilyen gyüógyszert szedsz, vagy használsz, akár egy betegség miatt akár folyamatosan, úgy mindenképp olvasd el, hogy napozhatsz-e a készítmény szedése vagy alkalmazása mellett.
  9. Nagyon fontos, hogy a fényvédő krém vásárlásakor olvasd el mi van ráírva! Mindig olyan fényvédő krémet használj, ami az UV-A és UV-B sugarakat is szűrik. Így biztos, hogy nem károsodik a bőröd.
  10. Utolsóként egyáltalán nem a legutolsó dolog, hogy a szemedet is mindig óvd, használj napszemüveget. Soha ne hordj olyan napszemüveget, ami nem rendelkezik UV védelemel. Ma már 1-2 ezer Ft-ért is lehet valódi UV védelemmel ellátott szemüvegeket venni. Ha az UV védelmet keresed a szemüveg megjelölésénél, ne érd be egy gagyi matricával. Ha nem megfelelő szemüveget használsz, a szemedet nem hogy védeni hanem még károsítani is fogja.

A napozás ellenjavallatai

A napozásnál nem csak a szabályokra kell odafigyelni, hanem különböző ellenjavallatokat is ki kell zárni, ha nem szeretnél magadnak maradandó károkat okozni. Semmiképp se napozz az alábbi esetekben.

  • Lázas megbetegedés
  • Fényallergia
  • Friss gyógyult sebhelyek, amik hiperpigmentációt okozhatnak
  • Pigmentrendellenességre való hajlam
  • Szív és idegrendszeri megbetegedés
  • Basedow-kor autoimmun pajzsmirigy túlműködése
  • Gyulladásos bőrbetegségek
  • A melanin az UV-sugarak hatására képződik, nagyobb mennyiséegben védi a szervezetet a káros sugaraktól.
  • A tökéletes festékképzést a festék egyenletes elosztását a bőrben a hosszabb hullámhosszú 315-400mm sugarak segítik.
  • Az égési serülések gyógyulása lemezes hámlással szeplők, májfolt, képződésével jár.
  • A gyulladásos folyamatokat elősegítik olyan anyagok, melyek fényérzékennyé tehetik a bőrt. Pl: gyógyszerek, nyugtatók, kozmetikumk.

Fényvédelem

Fényvédelem
Fényvédelem

A napvédő krémet nem azért kell használni, hogy minél tovább tartózkodhass a szabadban a napon, hanem azért, hogy elkerüld a nap káros hatásait.

A fényvédő krém amit használsz, UV-B és UV-A sugarakkal szemben is védelmet kell hogy nyújtson. Nem minden fényvédő krém véd mind a két sugárhatástól, ezért mindig gondosan olvasd el mit ír a termék leírása. Figyelj arra, hogy a napvédő krémeknél, napolajoknál fokozottan elmondható, hogy nem feltétlenül a legdrágább vagy a legmárkásabb termék a legjobb!

Fényvédő faktorok

A fényvédők erősségét többféle faktor értékkel jellemzik és jelzik.

  • SPF: Sun Protection Factor. Ez a jelzés arról ad információt, hogy az adott termék milyen mértékben nyújt védelmet az UV-B sugarakkal szemben és használatával hányszor hosszabb ideig tartózkodhatunk leégés nélkül a napon, mint használata nélkül.
  • PPD: Persistent Pigment Darkening. Az UV-A sugár hatás elleni hatékonyságát mutatja. Az UV-A sugarakat nem olyan könnyű kivédeni, mint az UV-B sugarakat. Olyan fényvédő készítményt használj, amin legalább 10 PPD van feltüntetve. A kutatások azt mutatják, hogy az UV-A sugarak 90%-át szűri ki az előbbi érték, amit így jó fényvédelemnek számít.

Fizikai és kémiai fényvédő készítmények

Az SPF és PPD jelzések mellett fizikai fényvédő készítményeket és a kémiai fényvédőket általában megkülönböztetjük.

  • A Fizikai fényvédők: A fizikai napvédők biztonságos és természetes megoldást nyújtanak a nap káros sugaraival szemben. Hatóanyagaik kismértékű finomra őrölt ásványok. Ilyenek pl. a titánium-dioxid és a cink-oxid ami a bőr felszínén védőréteget alkotnak és az UV-sugarakat vissza verik, illetve szétszórják. Hátrányuk a fizikai fényvédőknek, hogy nem szívódik fel a bőrbe, fehér marad tőle a bekent testtáj.
  • A Kémiai fényvédők: A kémiai fényvédők elnyelik az UV-A és UV-B hullámhossz tartományba eső sugarakat. Felszívódnak a bőrbe, felkenésük után körülbelül 20 perc múlva fejti ki napvédő hatását. 2-3 óránként újra kell alkalmaznunk a bőrünkön.

Tanácsok a fényvédők alkalmazásához

Ha napozol vagy akármilyen napon végzett tevékenységet folytatsz akkor:

Napozási tanácsok
Napozási tanácsok

• bőrtípusának megfelelően válassz.
• mindenképp távolítsd el a sminket a bőrről mielőtt a fényvédőt alkalmazod és mielőtt napozni kezdenél.
• felhős időben is használjon fényvédőt.
• vedd figyelembe, hogy a napfény 85%-a visszaverődik a hóról, a vízről, homokról, üvegről.. ilyen felületek közelében 2-3x erősebb fényvédő faktorú krémet használj.
• a víz 0,5 m-es mélységben még csak az UV sugárzás 40%-át nyeli el így még a strandolás megkezdése előtt 30 percel kend be megad.
• legalább 30 perccel a napozás előtt, vagy a napon történő sport és egyéb tevékenység előtt alkalmazd először a fényvédőt.
• bőségesen kend be a bőrödet (sajnos általában csak a szükséges mennyiségnek felét-harmadát kenik a legtöbben a bőrükre).
• a napfény, és az izzadás hatására a fényvédők néhány óra alatt elvesztik hatékonyságukat, emiatt 2-3 óránként meg kell ismételni a használatukat.
• a fénynek állandóan kitett bőrfelületet minden nap és folyamatosan védeni kell a fényvédővel.
• ne feledkezz meg a fülekről, a térdhajlatokról, a kezekről és a lábfejekről sem, ahogy ritkább haj vagy kopaszság esetén a fejbőrről sem.
• nők számára a tavaszi-nyári időszakban fényvédő tartalmú arckrémek használata napközben mindenképp javasolt.
• az üveg nem gátolja az UV-A sugarak áthaladását, ezért autóban hosszabb ideig utazva is kend be az arcodat, karodat, és azokat a testrészeket amiket a ruházat szabadon hagy.
• amennyiben valamilyen anyagra allergiás vagy, tájékozódj nem tartalmazza-e azt az anyagot az adott termék.
• az illatanyagok és konzerválószerek is kiválthatnak allergiát, ezért kerüld a dezodorok/parfümök használatát erős napsütésben és napozáskor.
• terhesség alatt erősebb fényvédelemről kell gondoskodni, mert a hormonhatás nagyobb valószínűséggel okoz májfoltot a bőrön.
• kerüld az olyan gyógyszer (pl. a tetrán származékok) szedését, amely fényérzékenységet okozhat.
• napozás után használj napozás utáni hidratáló készítményt a bőr megnyugtatására és a kiszáradásának megelőzésére.

Fényérzékenységet okozó anyagok

Fontos beszélnem róla,hogy egyes készítmények fényérzékenységet okozhatnak, ezért össze szedtem azokat a gyógyszereket és anyagokat, amiket a lehetőség szerint kerülni kell ha a napon szeretnél tartózkodni.

  • Non-szeroid gyulladáscsökkentők pl: Diclofenac, Fastum gél, Voltaren és a szalicilsav-származékok.
  • Fertőzés elleni szerek pl: Tetracylinek
  • Anyagcserére ható gyógyszerek pl: Koleszterincsökkentők
  • Bőrgyógyászati szerek pl: Retinoidok, Fenistil gél
  • Idegrendszerre ható gyógyszerek pl: Daedalon
  • Keringési rendszerre ható gyógyszerek pl: Vérnyomáscsökkentők
  • Vizelethajtók pl: Furosemid
  • Hormonkészítmények pl: fogamzásgátlók

További fényérzékenységet okozhatnak egyes gyógynövényt tartalmazó olajok, amelyeket tilos alkalmazni ha napra mész. Ezek a következőek orbáncfű, bergamott, angyalgyökér, citrom, narancs, grapefruit, citromkoró, petrezselyem.

Fontos megemlíteni, hogy az előző nyári naptejet nem érdemes használni, mert színe állaga és erőssége egy év után már nem nyújt biztonságos védelmet bőrödnek. A fényvédőt érdemes minden esetben újra beszerezni az aktuális napozás, nyaralás előtt.

Végső tanácsom, hogy cikkemben a napozás előnyei és hátrányai felsorolásban szereplő információkat és javaslatokat mindig igazítsd a személyes tapasztaltadhoz, bőrtípusodhoz.

A cikk kategóriái:

,

Bejelentkezés

Google értékelések

5.0

179

értékelés alapján

Vendégeim véleménye

Valéria Turiné

5.0

2024 február

Nagyon köszönöm a velem való törődést Klaunak, aki kedvesen és szakmailag hozzáértően, kellemes környezetben végezte el a kezeléseimet. Visszatérő vendégként veszem igénybe továbbra is szolgáltatásait. A bőröm megújult, mások is észrevették a változást.

Veronika Dudás

5.0

2024 február

Klau nagyon kedves, és arany kezei vannak 🙂

Évi Megyesi

5.0

2024 február

Klau nagyon aranyos, hozzáértő kozmetikus. Profi kezelések érthetőek el nála.

Julia Veres

5.0

2024 február

Klau kedves-nyitott és vendégorientált, csak ajánlani tudom. 🙂

Ildikó Bódizs

5.0

2024 január

Barátságos üzletben kedves, udvarias kozmetikus. Csak ajánlani tudom.

Zsuzsa Brenner

5.0

2024 január

Klau nagyon kedves, tiszta és alapos. Csak ajánlani tudom.

Cintia Merkli

5.0

2024 január

Klaunál első alkalommal szempilla festésen és szemöldök igazításon illetve festésen voltam.
Tökéletes munkát végzett és egy kis ajándékkal is kedveskedett!
Nagyon nyugtató a környezet, halk zenével és mosdóval a kliensek részére ami plusz pont!
Visszajáró vendég leszek, csak ajánlani tudom mindenkinek!

Rita Bozzai

5.0

2024 január

Igazi pihentető szépülés, kedves személyiség. Nagyon szeretek ide járni.

Összes vélemény

Próbáld ki most!

Aktuális kedvezményes kezelések

Bejelentkezés

crossmenu